BiH Bucket List Challenge – Izazov #39
Tvrđava Vranduk nalazi se 20-ak kilometara od Zenice, banski je i kraljevski grad koji su za više od 600 godina postojanja uspjele zauzeti samo Osmanlije.
Foto: Furaj.ba
Srednjovjekovni bosanski grad, koji je izvorno bio namjenjen za čuvanje velikana, prvo banova pa poslije i kraljeva. Kralj Tomaš je Vranduku posvetio posebnu pažnju, pa je ispod grada podigao Crkvu sv. Tome, svog zaštitnika, za koju je od pape dobio posebne povlastice. Tvrđava je prvenstveno osnovana od strane Rimljana u svrhu odbrane, na uzvišenju 14 km od centra Zenice, i tako kao na dlanu ponosno nadzire okruženje.
Foto: Furaj.ba
Na Vranduku posjetioci imaju prilike uživati u ostacima srednjovjekovnog bosanskog ambijenta te osmanskog perioda koji su obrađeni i prikazani kroz dvije muzejske postavke.
Prva, historijska postavka je vezana uz srednjovjekovni period i pronašla je svoje mjesto unutar velike kule tvrđave na Vranduku. Ova postavka je obogaćena dodatnim sadržajima: kompjuterima, televizorima, kamerama i tabletima, uz pomoć kojih posjetioci uče o srednjovjekovnoj bosanskoj državi. Postavka je smještena u velikoj i maloj kuli.
Druga, etnološka postavka je smještena u objektu tradicionalne bosanske kuće, podno tvrđave, gdje posjetioci imaju priliku proživjeti tradicionalne bosanske zanate i svakodnevni životni ambijent osmanskog perioda.
Sama utvrda sastoji se od:
-bedema sa glavnim ulazom
-obora sa cisternom i bunarom
-velike-glavne kule
-stražara (dozidane prostorije uz veliku kulu) i
-male kule.
Za vrijeme turskih osvajanja Vranduk je služio kao politički zatvor, gdje su svoje živote okončali mnogi protivnici Osmanskog carstva. Kako svako doba donosi nešto svoje tako je i uz samu tvrđavu sagrađena i džamija Sultana Mehmeda Fatiha, a ispod vranuka se proseže i tunel sagrađen za vrijeme Drugug svjetskog rata. Stari grad Vranduk je zadnjih godina restauriran i pretvoren u muzej pa je kao takav vrlo privlačan za posjetitelje.
Postavka u tradiocionalnoj bosanskoj kući
Postavke
Prva, arheološko-historijska postavka je vezana uz srednjovjekovni period i pronašla je svoje mjesto unutar velike kule tvrđave na Vranduku.
Druga, etnološka postavka je smještena u objektu tradicionalne bosanske kuće, podno tvrđave, gdje posjetioci imaju priliku proživjeti tradicionalne bosanske zanate i svakodnevni životni ambijent osmanskog perioda.
Džamija sultana Fatiha
Direktno uz utvrdu sagrađena je i Vrandučka stara džamija poznata i kao Džamija sultana Fatiha. Sagrađena je nakon što su 1463. godine Osmanlije osvojile Vranduk. Džamija nije imala česmu, već bunar koji se nalazio u sklopu utvrde.
Džamija pripada tipu džamije sa drvenim dvostranim mahfilom i drvenom munarom. Jedna od karakteristika ove džamije su njena dva ulaza –sa sjeverne i sa zapadne strane. Džamija je, kao i svi objekti u Vranduku, imala strmi četverostrešni drveni krov pokriven šindrom.Kasnijim intervencijama džamiji je izmijenjen nagib krova i vrsta krovnog pokrivača.
Džamija je zajedno sa graditeljskom cjelinom tvrđave Vranduk proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Kontakt:
Muzej Grada Zenice
Tel: +387 32 209 515
Fax: +387 32 209 518
Email: zemuzej@bih.net.ba
Zato što jedan članak nije dovoljan…
UPOZNAJ BOSNU I HERCEGOVINU KROZ 100 IZAZOVA – BIH BUCKET LIST CHALLENGE