BiH Bucket List Challenge – izazov br. 41
Prilikom dodira, dolazi do mijenjanja energetskog polja i kugle i čovjeka, koje postaje svjetlije i veće, te se širi ljudska aura.
Piše: Elma Zećo
Rijetka je pojava kamenih kugli u svijetu. Uz Kostariku i Meksiko na listi zemalja u kojima su pronađene također je Bosna i Hercegovina, gdje je na jedanaest različitih lokacija općine Zavidovići otkriveno više od 50 kamenih kugli.
Nezapamćena oluja
Kao najveće nalazište u Evropi – lokalitet s više od 20 kugli – izdvaja se selo Grab-Mećevići, dva kilometra od Zavidovića, dok se u mjestu Podubravlje nalazi jedna, ali najmasivnija kamena kugla na svijetu: njen radijus se kreće između 1,20 do 1,50 metara, te se pretpostavlja da teži oko 35 tona.
Prema tvrdnjama jednog od starijih mještana, kamene kugle u Dubokom potoku prouzrokovala je velika i do tada nezapamćena oluja koja se desila još 1933. godine.
“Ozbiljnija pažnja kamenim kuglama počela se posvećivati 2006. godine”, kaže nam Sanda Berberkić, stručna saradnica iz Turističke zajednice Zeničko-dobojskog kantona.
“Poslije urađenih istraživanja nekoliko radiestezista, koji su mjerili utjecaj energije kamenih kugli na bioenergetsko polje posjetilaca, moglo se čuti da je izveden zaključak da u slučaju interakcije čovjeka i kamene kugle dolazi do mijenjanja energetskog polja i kugle i čovjeka, koje postaje svjetlije i veće. Također, da se javlja širenje ljudske aure u dodiru s kuglom.”
Vještine drevnih graditelja
Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca” radila je fizičko-hemijske analize uzoraka s četiri oštećene kamene kugle iz Zavidovića kao i obližnjeg stjenskog materijala.
“Tada se došlo do spoznaje da kamene kugle imaju mangan, koji se danas koristi za poboljšanje čvrstoće, kao i kalcijum oksid, koji je osnova za vezivni materijal. Čini se da su drevni graditelji imali tehnologiju topljenja prirodnog stjenskog materijala, potom bi dodavali aditive za poboljšanje osobina i vezivni materijal. Rezultat su bile čvrste i perfektno sferične kugle.”
Dok jedni tvrde da su kugle ostaci meteorita koji su nekada davno pali na ova područja, drugi smatraju da su kugle zapravo djelo neke drevne civilizacije, a treći su mišljenja da se radi o prirodnoj pojavi nastaloj nakon povlačenja glečera. Neovisno o njihovom nastanku, svi stručnjaci su u jednom saglasni, a to je da ove kamene kugle i dalje predstavljaju fenomen kojem se dive svi oni koji su imali priliku vidjeti ih.
O kamenim kuglama u Zavidovićima brinu se Udruženje “Kamene kugle” iz ovog grada te pomenuta fondacija. Nalazišta su izuzetno posjećena stalno bilježeći porast broja posjetitelja, naročito stranih.
Zato što jedan članak nije dovoljan…
UPOZNAJ BOSNU I HERCEGOVINU KROZ 100 IZAZOVA – BIH BUCKET LIST CHALLENGE