Ovih dana ornitolozi na Malti bilježe seobu ptica iz cijele Evrope preko Sredozemlja. Posebnu pažnju javnosti privukle su dvije mlade rode iz Gradiške, koje su ornitolozi banjalučkog Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta markirali prstenovima početkom septembra.
“Rode su izležene u selu Vrbaška, općina Gradiška, u dvorištu Gojka Ćelića. U toku ljeta odrasle ptice – roditelji potrovani su, vjerovatno u toku deratizacije zbog mišije groznice. Nakon toga ptići su uz pomoć radnika Elektrodistribucije Gradiška skinuti s gnijezda kako ne bi uginuli. Gojko i Nataša Ćelić su nas obavijestili i nakon toga smo brzo reagovali, ptice pregledali, prevezli i zbrinuli kod naše volonterke Dženane Bešić koja se za njih brinula sve do augusta. Iako su bile ručno hranjene i uz ljude, instinkt seobe je proradio i u tom periodu počele su da uvježbavaju let i da se iz dana u dan sve više udaljavaju od mjesta gdje su hranjene. Predvečer, 18. septembra, napustile su nas i nisu se više vraćale”, govori Jovica Sjeničić, biolog DIZB-a, koji je zajedno s Dejanom Radoševićem, također biologom, izvršio prstenovanje ptica.
Prije nekoliko dana kolege ornitolozi s Malte javili su se Društvu za istraživanje i zaštitu biodiverziteta s fotografijama njihovih roda. S obzirom na to da Malta ima velikih problema s krivolovom, volonteri su budno pazili na ptice tokom zadržavanja na Malti i iduće jutro rode su nastavile svoj put za Afriku.
“Nadamo se da će se ove dvije rode tokom sljedećeg proljeća bezbijedno vratiti u okolinu Gradiške i osnovati nova legla“, dodaje Jovica Sjeničić.